fallback

"Газпром" се ангажира да улесни пазарните междусистемни връзки с България

По настояване на ЕК руската компания няма да иска обезщетения от България за спрения "Южен поток"

15:25 | 13.03.17 г. 13

Руският газов гигант „Газпром“ се ангажира да улесни междусистемните пазари връзки с България, съобщиха от Европейската комисия (ЕК). Това обещание е част от предложението на руската компания в отговор на обвиненията на Брюксел за злоупотреба с господстващо положение. 

В началото на 2015 година Комисията отправи обвинения към руската компания, че ограничава нормалното развитие на пазара в Централна и Източна Европа. Една от областите, за които „Газпром“ получи обвинение, е, че с разпоредби в договорите за доставка на газ руската компания изолира българския пазар на газ от съседните държави в ЕС.

Сега „Газпром“ е готова да предостави на българския оператор на газопреносната мрежа контрола над трансграничните потоци и да улесни сключването на споразумения за междусистемно свързване с другите държави от ЕС и по-специално – Гърция.

От ЕК изказаха и своите опасения, че „Газпром“ се възползва от господстващото си положение на пазара, за да придобие предимства, свързани с достъпа до газова инфраструктура или с контрола върху нея. За да изпълни исканията на Брюксел, „Газпром“ е приела да не иска обезщетение от българските власти във връзка със спирането на „Южен поток“.

„Това не засяга въпроса дали тези претенции биха били въобще валидни“, допълват още от ЕК.

В предложенията, които „Газпром“ прави във връзка с обвиненията на ЕК, компанията обещава да позволи свободния пренос на газ в Централна и Източна Европа. Така ще бъдат премахнати сегментациите на пазара – тоест всички преки и непреки договорни ограничения, които възпрепятстват клиентите да препродават в чужбина закупения газ или правят тази препродажба икономически по-непривлекателна.

Русия ще създаде и възможности за повече потоци газ към Балтийските държави и България. Тези страни се нуждаят от достъп до газова инфраструктура, за да доставят газа, но нямат достъп до междусистемните връзки със съседните си държави.

Европейската комисия разследва „Газпром“ още и за прекомерно високите цени на газа в пет държави от ЕС, сред които и България. Заявката на руската компания в тази област е да обвърже цените с конкурентни референтни стойности, включително цените в западноевропейските хъбове.

Руската компания се е ангажирала и с по-честото и ефективно преразгледане на цените за петте държави.

Европейската комисия е удовлетворена от предложенията на „Газпром“ и счита, че те биха премахнали съществуващото изкривяване на газовия пазар в региона. От Брюксел очакват заинтересованите страни да представят становищата си за тези ангажименти.

На базата на тези коментари Комисията ще приеме окончателно становище дали те са „задоволителен отговор“ на опасенията, изразени от Брюксел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:48 | 09.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още